Na przełomie września i października 2014 roku odbył się I Ogólnopolski Plener Projektowy „INTERAKCJE 2014” w Pałacu w Skokach-Domu Plenerowym poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Wśród 32 uczestników z całej Polski byli także nasi uczniowie: Katarzyna Staszel, Maciej Rapacz i Dominik Schneider.

W ramach zajęć prowadzonych podczas pleneru uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów na temat bioniki, design thinkingu, design sketchingu oraz zastosowania łączników w architekturze. Prowadzone były one przez prof. Marka Owsiana wykładowcę i Dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP; dr Szymona Nawoja, asystenta w Pracowni Projektowania Wnętrz i Wystaw UAP, panią Karolinę Prymas-Jóźwiak oraz Macieja Biedermanna- architekta i projektanta.
Uczestnicy, pracując w grupach pod okiem nauczycieli Liceum Plastycznego w Poznaniu, wykonali szereg zadań koncepcyjno-rysunkowych, których celem było zastosowanie w praktyce metod i zasad, o których mowa była podczas wykładów. Praca nad realizacją tematów była bardzo ciekawa, chociażby dlatego, że każde zadanie realizowane było w innym podziale na grupy, co dało uczniom możliwość poznania niemalże każdego z uczestników, a także sprawiło, że efekty były ciekawe, zaskakujące, a każda realizacja powstała z niepowtarzalnego zderzenia pomysłów i umiejętności. Efekty tygodniowej współpracy młodzieży zostały przedstawione na wystawie, której wernisaż odbył się ostatniego dnia pleneru.

Tekst i zdjęcia: Kasia Staszel